Zamknij
Menu

Wakacje w Chorwacji

Chorwacja to jeden z najlepszych kierunków na wakacje z dojazdem własnym. Piękne morze i krajobrazy przyciągają turystów z całego świata. Szczególnie polecana na wakacje z dziećmi.

 

1

 

Republika Chorwacji jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 r., a od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja wprowadziła walutę EURO i weszła do strefy Schengen.. Do 31 grudnia można jednorazowo wymienić do 100 banknotów i 100 monet Kuny bezpłatnie, powyżej może być pobierana opłata. Obywatel polski ma prawo wjechać na terytorium Republiki Chorwacji bez wizy i zezwolenia na pobyt oraz przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy od daty wjazdu, jeżeli posiada ważny paszport lub dowód osobisty. Przekraczanie granicy chorwackiej odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno dorośli, jak i dzieci). Przy wjeździe nie ma szczególnych wymogów dotyczących okresu ważności ww. dokumentów, jednakże nie może być on krótszy, niż dozwolony okres pobytu (tj. 90 dni). Osoba przyjeżdżająca z małoletnim dzieckiem, nie będąca jego prawnym opiekunem, powinna posiadać przy sobie pisemne pełnomocnictwo do sprawowania opieki, wraz z adresem i numerem telefonu prawnego opiekuna, sporządzone najlepiej w języku chorwackim lub angielskim. Zaleca się wykonywanie fotokopii aktualnych dokumentów podróży i posługiwanie się nimi w kontaktach m.in. z właścicielami apartamentów lub okazywanie dokumentów tylko na niezbędny, jak najkrótszy czas.

Podczas wędrówek w lasach i górach Chorwacji wskazane jest poruszanie się wyznaczonymi szlakami. Należy chronić się przed występującymi masowo w lasach kleszczami, wężami, a podczas kąpieli morskich unikać meduz (często bardzo bolesne poparzenie może wywołać problemy z oddychaniem, wymioty lub utratę świadomości) oraz jeżowców. Zalecana jest kąpiel ze specjalnymi (gumowymi lub plastykowymi) butami wyposażonymi w grube podeszwy, szczególnie na skalistych i kamiennych plażach. W terenach trudnodostępnych można spotkać jadowite węże. Szczególnie niebezpieczne są dwa gatunki żmij (żmija nosoroga zwana w Chorwacji „poskokiem” oraz żmija zygzakowata, po chorwacku: „riđavka”).

Zdrowie, Karty EKUZ -Przed wyjazdem do Chorwacji zaleca się zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z przyczyn medycznych udzielanych w sytuacjach niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa UE/EFTA. W Chorwacji honorowane są karty EKUZ i na ich podstawie turyści z Polski w nagłych przypadkach objęci są podstawową opieką medyczną. Bezpłatna (lub odpłatna w wysokości symbolicznej) opieka medyczna przysługuje turystom z RP w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji nagłej, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Płaci się tylko tzw. "partycypację" podobnie jak obywatele chorwaccy (ok. 1-4% kosztu usługi medycznej). Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Koszt prywatnej standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu - ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków). Apteki czynne w godz. 8.00-19.00 w dni robocze oraz do godz. 14.00 w soboty; w większych miastach są apteki dyżurne, czynne całą dobę.

Informacje dla kierowców

Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Poza prawem jazdy, kierowca powinien obowiązkowo posiadać przy sobie:

1.            dowód rejestracyjny pojazdu z ważnymi badaniami technicznymi; ważne ubezpieczenie OC, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów; trójkąt ostrzegawczy i apteczkę.

Kodeks drogowy zawiera wiele ściśle egzekwowanych przepisów, m.in.:

1.            dopuszczalne prędkości na drogach publicznych:

- na autostradach do 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz., na pozostałych drogach do 90 km/godz., w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.

- dla pojazdów holujących drugi pojazd do 40 km/godz.

Parkowanie w centrach miast jest odpłatne i niezwykle uciążliwe, szczególnie w przy obiektach zabytkowych. Sugeruje się pozostawianie samochodów na dużych parkingach poza centrami miast. Zaleca się - jeśli jest to możliwe - korzystanie z autostrad mimo, że są płatne, ale za to dużo bezpieczniejsze. W drodze do Dalmacji i na półwysep Istria trzeba zwracać uwagę na silne wiatry, co zdarza się niestety dość często, nie tylko w sezonie jesienno-wiosennym.

Chorwackie Radio w programie I podaje wiadomości w języku angielskim codziennie w godz. 8:03, 14:03, 20:03 oraz w niedzielę o 9:03; w programie II latem co godzinę podaje wiadomości o sytuacji na drogach w języku angielskim, niemieckim oraz włoskim.

Telefon awaryjny do pomocy drogowej Chorwackiego Automobilklubu (HAK): +385 1987

Przy połączeniach z zagranicy lub z telefonów komórkowych +385 1 1987; +385 1 4640 800; HAK Centrum Informacji: + 385 62 777 777, 0-24.

Cło

Zgodnie z prawem unijnym nie trzeba udowadniać, że alkohol i wyroby tytoniowe są przeznaczone na użytek własny (a nie w celach handlowych), jeżeli nie przekraczają one podanych ilości:

1.            800 papierosów

2.            400 cygaretek

3.            200 cygar

4.            1 kg tytoniu

5.            10 litrów wyrobów spirytusowych

6.            20 litrów wina alkoholizowanego

7.            90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)

8.            110 litrów piwa.

Gotówka

Podróżując po krajach UE z gotówką w wysokości 10 000 Euro lub większą albo równowartością tej kwoty w innej walucie należy ten fakt zgłosić organom celnym.

 

•             W sytuacjach nagłych zagrożenia życia lub zdrowia wymagających natychmiastowej interwencji urzędu konsularnego na rzecz obywateli polskich poza godzinami pracy urzędu prosimy o kontakt: TELEFON ALARMOWY AMBASADY RP W ZAGRZEBIU (00-385) 98-359-796  Konsul nie udziela informacji, w sprawach, które nie wymagają natychmiastowej pomocy i mogą być udzielone w godzinach pracy urzędu (np. paszportowe, wizowe, prawne itp. Telefony dyżurne